SPŁYWY KAJAKOWE KRUTYNIĄ

Zapraszamy na jednodniowe spływy kajakowe piękną rzeką Krutynią.

Zapewniamy transport i przewóz kajakarzy, spływy organizujemy codziennie.

Korzystając z naszych usług masz nieograniczony czas spływu.

TRASA 1

Krutynia – Ukta 16 km. Czas spływu około 4 godziny.

Dwukilometrowy odcinek rzeki do wsi Krutyń jest uważany za jeden z najpiękniejszych na całym szlaku. Wartki nurt niesie nas wśród okazałych drzew, zaś woda bardzo czysta o małej głębokości stwarza możliwość podglądania ryb. Stałym elementem krajobrazu są tu także łódki tzw. pychówki, przewożące turystów w górę i w dół rzeki. Kilkaset metrów dalej most i główne zabudowania wsi Krutyń. Założona w XV w, jest obecnie najbardziej znaną na szlaku Krutyni. Z miejscowości tej pochodził Karol Małłek (1898-1969), działacz mazurski, pisarz i folklorysta. W Krutyni znajduje się również siedziba Zarządu Mazurskiego Parku Krajobrazowego. Rzeka na dalszym odcinku nie zmienia swojego charakteru, koryto jest dosyć szerokie z licznymi piaszczystymi wysepkami. Po około 2 km rzeka zwalnia swój bieg, ponieważ dopływamy do rozlewiska tamy młyńskiej w Krutyńskim Piecku. Dopływamy do prawego brzegu, czeka nas tu 50 m przenoska. Na dalszym odcinku momentami pojawia się szybszy nurt, oraz kamieniste mielizny. Stopniowo jednak rzeka zwalnia bieg i zmienia swój charakter. Brzegi stają się niskie, porośnięte trzcinami i roślinnością wodną. Most drogowy we wsi Rosocha. Po prawej mały bar. Na dalszym odcinku rzeka silniej meandruje, mijamy kilka pól namiotowych oraz barów. Po prawej stronie słabo widoczne, zarośnięte trzciną, ujście wąskiej 800 m strugi łączącej Krutynię z jez. Duś. Mając więcej czasu warto jest wpłynąć na jezioro, gdyż na jego lewym brzegu znajduje się klasztor założony przez staroobrzędowców, którego zwiedzenie może być dodatkową atrakcją spływu. Dalej rzeka płynie wśród łąk i pojedynczych gospodarstw, woda nadal bardzo czysta z bogatą roślinnością, która miejscami może utrudniać wiosłowanie. Po około 3 km docieramy do mostu w Ukcie wysiadamy przed nim na prawym brzegu.

TRASA 2

Ukta – Nowy Most 8km. Czas spływu około 2 godziny.

Trasa nazywana Krutynia dolną rozpoczyna się w miejscowości Ukta już po pierwszych 300 metrach rzeka na chwile przyśpiesza ze względu na głazy po lewej stronie koryta po tym odcinku zwalnia by leniwie meandrować pośród lasów, polan i łąk na tym odcinku szczególnie ważna jest dziewicza przyroda. Po około 2 km miniemy po prawej stronie Stanice Wodną PTTK Ukta jest to jedyne miejsce na tym odcinku gdzie możemy wstąpić na kawę kolejne kilometry to nienaruszona przyroda piękne widoki dzikie ptactwo żeremia bobrów często można tu spotkać umykająca wydrę czy Orła Bielika. Po 8 kilometrach dopływamy do mostu we wsi Nowy Most wysiadamy za mostem po prawej stronie. Jest tam bardzo słaby zasięg telefoniczny jeżeli będziecie mieli taki problem wystarczy wejść na most by złapać kreski w telefonie.

TRASA 3

Ukta – Iznota 16 km. Czas spływu około 4 godziny

Trasa nazywana Krutynia dolną rozpoczyna się w miejscowości Ukta już po pierwszych 300 metrach rzeka na chwile przyśpiesza ze względu na głazy po lewej stronie koryta po tym odcinku zwalnia by leniwie meandrować pośród lasów, polan i łąk na tym odcinku szczególnie ważna jest dziewicza przyroda. Po około 2 km miniemy po prawej stronie Stanice Wodną PTTK Ukta jest to jedyne miejsce na tym odcinku gdzie możemy wstąpić na kawę kolejne kilometry to nienaruszona przyroda piękne widoki dzikie ptactwo żeremia bobrów często można tu spotkać umykająca wydrę czy Orła Bielika. Po 8 kilometrach dopływamy do mostu we wsi Nowy Most gdzie na pięknym polu namiotowym możemy zrobić sobie piknik bądź rozpalić grilla. Następnie dopływamy do jeziora Gardyńskiego gdzie powinniśmy trzymać się prawego brzegu by przepłynąć na jezioro Malinówko chyba że chcemy dziką faunę i florę tego pięknego akwenu. Na jeziorze Malinówko najlepiej trzymać się prawego brzegu by dotrzeć do ujścia rzeki Krutyni za jeziorem koryto rzeki rozszerza możemy podziwiać piękne rozlewiska z kajaka należy wysiąść przed mostem w Iznocie na prawym brzegu.